• Rekomendacje postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji

• Przed 2020 rokiem depresja zajmowała czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i związaną z nią izolację, problem ten może być znacznie poważniejszy.

W depresji, tak samo jak w przypadku innych chorób, szybkie rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia, jest kluczem do powrotu do zdrowia.

Zachęcam do zapoznania się z Rekomendacjami postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji opracowanymi przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

• Otrzymaliśmy dofinansowanie projektu w ramach RPO WM 2014-2020

• W ramach działania 2.2 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów, poddziałanie 2.2.1 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów – projekty konkursowe, Nasza szkoła na początku bieżącego roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Cyfrowe kompetencje podstawą kształcenia”, który został pozytywnie rozpatrzony. W wyniku czego otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt o wartości 277 674,13  zł, z czego wkład z Unii Europejskiej stanowi  236 023,01  zł.

W rezultacie projekt rozpocznie się 1 listopada 2020 roku i będzie trwał do 31 lipca 2021 roku.

Celem projektu jest:

• zwiększenie poziomu kompetencji cyfrowych oraz zwiększenie świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku (LO) 15 poprzez realizację zajęć kształtujących i rozwijających kompetencje cyfrowe, w tym z uwzględnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i wynikających z tego zagrożeń z użyciem TIK,
            • zwiększenie umiejętności i wiedzy nauczycieli w zakresie kompetencji cyfrowych, w tym w zakresie korzystania z narzędzi TIK do przygotowania i prowadzenia zajęć poprzez realizację krótkich form doskonalenia zawodowego (kursy, szkolenia),
            • doposażenie LO w Olsztynku w pomoce dydaktyczne oraz narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania,

w wyniku wsparcia projektowego w okresie od 1.11.2020r. do 31.07.2021r.

Rekrutacja do projektu rozpocznie się 1 listopada 2020 roku.

• Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki o programach i akcjach organizowanych dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych

• Początek nowego roku to równocześnie rozpoczęcie ferii zimowych. W tym roku szkolnym odbędą się one dla uczniów z całego kraju w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący, dlatego przygotowano ciekawą ofertę dla uczniów i ich rodzin.

Ferie z TVP
            Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!

Więcej informacji https://www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin

Akcja „Ferie bez nudy”
            Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej. Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiła się specjalna zakładka dotycząca ferii. Będziemy w niej sukcesywnie zamieszczać propozycje na ferie. Informacje na ten temat znajdą się również na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Ferie po królewsku
            Na czas ferii zimowych Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi przygotował specjalny program dla dzieci i młodzieży.