• Zaproś mnie na swoją lekcję

• 24 Lutego w ramach Światowego Dnia Walki z Depresją, cała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Olsztynku,  miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu on-line w ramach  projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję. Prowadzącą spotkanie jak i gościem Naszej szkoły, była Pani Aleksandra Jabłońska- Błokowska – psycholog nauczyciel,  która wspólnie ze swoimi uczennicami projektu psychoedukacyjnego „ Bez echa” przedstawiła temat DEPRESJI. Depresja to słowo, które słyszy się coraz częściej. Obecnie zajmuje ona czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że w 2021 roku zajmie pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów. Chcąc zrozumieć istotę tej choroby, trzeba obalić powtarzany często mit że DEPRESJA to SMUTEK. Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia t.j.: smutek, depresja, grupy objawów depresji, jak rozpoznać depresję u drugiej osoby, jak rozmawiać z sobą chorą, gdzie szukać pomocy.
            Zainteresowanie tematem jest bardzo duże, w związku z czym systematycznie podejmujemy działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego.

Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia  na spotkanie, Pani Aleksandrze Jabłońskiej-Błokowskiej i jej uczennicy Oliwii, oraz całej społeczności szkolnej, za dyscyplinę i sprawną organizację.

• 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego, od 2000 roku. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla  upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu wspierać  ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Informacja o działaniach realizowanych w Zespole Szkół  znajdują się w dzienniku elektronicznym.

• BIBLIOTEKA Książki na karnawał poleca Klaudia Erimus

•          Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową,  która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Wielknoc. Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, co oznacza „żegnaj mięso”.

Do dawnych, polskich zwyczajów zapustnych należały m.in. barwne korowody postaci w przebraniach i z kukłami zwierząt (turonia, niedźwiedzia, kozy, bociana), które wędrowały po okolicznych domach i zbierały "wykup". Jeśli wędrowcy nic nie dostali, porywali gospodarza i przetrzymywali go dopóki nie wykupił się. Do tradycji zapustnych, kultywowanych zwłaszcza w ostatnich dniach karnawału, należały też odwiedziny u sąsiadów, połączone z wielkimi ucztami, śpiewami i tańcem.

Obecnie, widowiskowe parady odbywają się w wielu miastach na świecie, w Rio de Janeiro, w Wenecji, Londynie, Kolonii, Moguncji, Nowym Orleanie, jednak w każdym z nich, wyglądają one trochę inaczej. W Rio de Janeiro można obejrzeć widowiskowe pokazy samby, w Wenecji uczestników zabawy w kolorowych maskach i i historycznych strojach na tle wspaniałych zabytków architektury. Kolorowe rewie przepięknych kostiumów przyciągają wielu uczestników i turystów.

Więcej o  karnawale w artykule Elżbiety Kaczmarek.

• Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

• Od 1 stycznia 2021 r. siedzibie Szpitala Powiatowego w  Biskupcu  rozpoczął  działalność Ośrodek Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży pod kierownictwem lek. med. specjalisty z zakresu psychiatrii Tomasz Żyśko.

Oferta Ośrodka obejmuje świadczenia psychologiczne i psychoterapeutyczne:

- porady psychologiczne,

- psychoterapia indywidualna i grupowa,

- warsztaty dla opiekunów

- wizyty środowiskowe

Świadczenia są całkowicie bezpłatne, refundowane przez NFZ.

Zgłoszenia do Ośrodka nie wymaga skierowania.

Uwaga:

Opieką Ośrodka mogą być objęte dzieci i młodzież z całego Powiatu Olsztyńskiego podlegająca obowiązkowi szkolnemu, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni.

Rejestracja pod numerem telefonu 89 715 63 06.