• Staż zawodowy w Grecji

     • W dniach 26.04.2021 – 14.05.2021 szesnastka naszych uczniów wzięła udział w projekcie „Nowe doświadczenie zawodowe”, który organizowany jest ze środków unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Był to zagraniczny staż zawodowy w miejscowości Tolo na Półwyspie Peloponeskim w Grecji. Wyjazd był zorganizowany we współpracy z greckim partnerem zagranicznym. Głównymi celami było podniesienie kompetencji zawodowych w zakresie obsługi hotelu i usług gastronomicznych oraz umiejętności językowych. Odbycie stażu zwiększyło szanse zdobycia pracy, poszerzyło świadomość międzynarodową i prestiż szkoły.

      Zadaniem grupy techników hotelarstwa była szeroko pojęta obsługa hotelowa. Celem było zapewnienie wysokiego standardu usług, koordynacja działań, zachowanie czystości, higieny i estetyki. Grupa techników żywienia przygotowywała posiłki i wykonywała prace w hotelowej kuchni i restauracji. Trzygwiazdkowy hotel Pitsakis jest przyjaznym, kameralnym, wręcz rodzinnym miejscem. Zawarliśmy tam wiele przyjaźni. Pogoda dopisała. W czasie wolnym można było pływać w ciepłym, turkusowym Morzu Egejskim i odbywać spacery po okolicy. Mieliśmy również możliwość uczenia się podstaw języka greckiego. W weekendy odbywały się wycieczki krajoznawcze do miejsc związanych z historią kraju.

       

      Opinie uczestników

      Wiktoria Przybułowska:

      Grecja w miejscowości Tolo w której byłam z naszą szkołą było bardzo fajnie i cieplutko. Tolo to piękne miejsce z widokiem na morze z każdej strony. Mimo ciężkiej pracy mieliśmy czas wolny i wycieczki bardzo fajne jak i ciekawe. Te nasze trzy tygodnie minęły niestety bardzo szybko. Na pewno jeszcze wrócę nie raz do ciepłej Grecji. Grecja to państwo kulturalnych osób, nowych doświadczeń i miłego czasu. W wolnym czasie uczyliśmy się tańczyć tańce Greckie, spędzaliśmy milo czas z Grekami.

       

      Iwona Jakóbiak

      Miejscowość Tolo, bardzo śliczne miasteczko, widoki zabierają dech, ludzie witają gorąco, uśmiechają się i witają  turystów z otwartymi rękoma. Hotel Pitsakis, piękny i buchający życzliwością i uśmiechem, obsługa godna polecenia. Klimat oraz pogada nie pozwala siedzieć na miejscu, nie ciężko o opaleniznę, Morze Egejskie zdrowe i bardzo piękne, aż żal nie skorzystać z kąpieli w tak czyściutkiej i przejrzystej wodzie. Godne polecenia miejsce na ziemi aby spędzić bardzo miły czas w cudownym otoczeniu natury oraz ludzi, pozdrawiam Iwonka

       

      Zuzanna Karol

      Wyjazd na praktyki do Grecji był super przeżyciem. Ludzie byli bardzo mili, jedzenie dobre i mimo praktyk mogliśmy pozwiedzać trochę Grecji.

       

      Mateusz Soliwoda

      Staż mi się bardzo podobał, super atmosfera. Mili ludzie na miejscu i dużo czasu wolnego. Mogę śmiało polecić.

       

      Amelia Nyga

      Wyjazd do Grecji uważam za bardzo udany i polecam każdemu. Sympatyczna atmosfera, super klimat, mili ludzie i otwarci na pomoc, piękne  widoki, aż chcę się wrócić.

       

      Martyna Zdunek

      Praktyki w Grecji bardzo mi się podobały, ponieważ poznałam kulturę, która jest zupełnie inna od naszej. Nauczyłam się nowych rzeczy, podszkoliłam język angielski. Poznałam dużo wspaniałych osób. Piękne widoki zostaną w pamięci na zawsze. Pan Mikołaj spisał się na medal opiekując się nami. Z chęcią pomagał nam z każdym problemem. Z chęcią powtórzyłabym te praktyki jeszcze raz. Bardzo polecam!

       

      Kinga Mikina

      Staż w Tolo był bardzo dobrze zorganizowany z przyjaznym osobami,musieliśmy wypełnić swoje obowiązki w których zawsze mogliśmy liczyć na miłą obsługę z hotelu, byli bardzo dobrze nastawieni do naszej grupy,moim zdaniem ludzie w Grecji są bardzo przyjaźni cierpliwi i życzliwi i to mi się bardzo podobało, oraz przy okazji poznaliśmy tam lokalną kulturę oraz piękne widoki które polecam zobaczyć na własne oczy!

       

      Adrian Nurkiewicz

      Podobał mi się klimat i ludzie i pogoda, było ogólnie mega no i polecam pojechać bo ciepło i fajni ludzie.

       

      Anita Radzimska

      Staż w hotelu w Tolo był dla mnie wielką przygodą a zarówno nauką, którą zapamiętam do końca życia. Przed wyjazdem obawiałam się że coś może pójść nie tak bądź sobie nie poradzę. A jednak wszystko poszło jak najlepiej, pracownicy hotelu byli bardzo mili i mieli dużo cierpliwości jeśli chodzi o kwestie językowe (ale z każdym dało radę się dogadać). Bardzo podobała mi się tamtejsza młodzież, która aktywnie spędzała czas na podwórku a nie siedziała w domach przed komputerem czy laptopem. Były bardzo ładne widoki jak i również podobały mi się bardzo wycieczki, które nam zapewnili. Wszyscy byli zgrani jaki również pan Mikołaj był super opiekunem. Jeśli miałabym jechać drugi raz to bym nie miała ani jednego wahania nad podjęciem decyzji. Bardzo polecam takie staże, można wiele się dowiedzieć i nauczyć.

       

      Julia Okonkowska

      Na stażu bardzo mi się podobało że pomimo tej bariery językowej i tego że sporo nie rozumieliśmy ludzie cierpliwie nam tłumaczyli i pokazywali tak aby jak najlepiej nam się razem pracowało. Wycieczki były super poznaliśmy dużo historii Grecji i zwiedziliśmy piękne miejsca w dodatku przez cały pobyt pogoda nam dopisywała. Ludzie tam są bardzo otwarci i chęci do rozmów.

       

      Weronika Kowalkowska

      Obsługa hotelu była bardzo przyjazna i gościnna, można było się poczuć jak w domu. Wszyscy się troszczyli i byli cudowni. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i poznaliśmy historie Grecji, która jest o wiele ciekawsza niż mogłoby się wydawać. Było cudowne morze, piękne góry. Było świetnie, z całego serca polecam Grecję bo to cudne państwo i cudowny naród.

       

      Patrycja Kubanek

      Myślę, że praktyki zagraniczne to coś z czego warto skorzystać. Jestem bardzo wdzięczna za to, że miałam okazję odbyć je w Grecji. To było super doświadczenie, które pozostawi wiele cudnych wspomnień. Praktyka w otoczeniu bardzo miłych i wyjątkowych osób to coś czego życzę każdemu. Personel hotelu traktował nas niemal jak rodzinę. Mimo bariery językowej wszyscy bez problemu się dogadywali. Wcześniej miałam blokadę w mówieniu po angielsku. Wyjazd sprawił, że zniknęła. Nawet nauczyłam się trochę greckiego. Poza tym mieliśmy okazję poznać inną kulturę, zwiedzić różne, ciekawe miejsca. Każdego dnia towarzyszyła nam przecudna pogoda i piękne widoki... Przed wyjazdem miałam wątpliwości... Czy dam radę? Czy się dogadam? Teraz mogę śmiało powiedzieć, że nie ma co się stresować i naprawdę polecam!

       

      Sabina Kubanek

      Praktyki za granicą to świetna szansa na poznanie nowej kultury i przełamanie bariery językowej. Praca łączy się z wypoczynkiem i poznawaniem nowych osób, mamy okazję żeby poznać i porównać standard pracy oraz zwyczaje ludzi odmiennej narodowości do naszej.  W wyjedzie do Grecji z projektem Erasmus+ najbardziej właśnie podobało mi się że mogłam przetestować swoje zdolności językowe oraz poznanie nowych pozytywnych osób. Zaletą tego wyjazdu jest równie to, że przyszli pracodawcy zwrócą uwagę na iż już w takim wieku zdobyło się na odwagę i pomimo bariery językowej, spróbowało się czegoś nowego. Polecam każdemu skorzystać, spróbować z takiej okazji bo naprawdę warto!